Przejdź do głównej zawartości

4 filmy z YouTube, które wzbudzą waszą ciekawość a i może czegoś nauczą [Hity z YouTube 1#]

Cześć, 
Zapraszam was na kolejną serię na naszym blogu. Tym razem Hity z YouTube. Seria artykułów, w których będziemy umieszczać filmy wygrzebane z czeluści YT. Tematyka będzie różna. Każdy survivalowiec, bushcraftowiec, preppers, czy zwyczajny Seba znajdzie coś dla siebie. A przynajmniej takie będzie założenie. Będziemy chcieli by filmy były ciekawe, ale i, z racji konwencję bloga, przede wszystkim użyteczne.


1# Prelekcja prof. UMCS Krzysztofa Grzywnowicza na Falkonie'2012 w Lublinie


"Co kieruje człowiekiem, żeby jadł rzeczy ryzykowne, niebezpieczne, dziwne i tak dalej...?"

Na pierwszy ogień leci Falkonowska prelekcja dr hab. Krzysztofa Grzywnowicza, profesora nadzwyczajnego UMCS, pod jakże oryginalnym tytułem "Pożywienie i Drinki Blade Runnerów". Film nie najlepszej jakości, ale nie o jakość w nim chodzi, a o informacje. 

Doktor Grzywnowicz opowiada o kulinarnych wyzwaniach jakim miał okazję sprostać, a także o takich, gdzie okazji nie miałW filmie znaleźć można multum informacji na temat różnych potraw (mniej lub bardziej ryzykownych). Oprócz egzotycznych "przysmaków" z węży czy ryb u nas nie występujących, możemy odkryć takie smaczki(!), jak strogonow z winniczków (z cyklu - Bear Grylls poleca) czy marynowane muchomory (z cyklu - nie próbujcie tego w domu). Oprócz ogólnych przepisów możemy poznać zagrożenia płynące z jedzenia czegoś niepewnego. 

Inspirujące i interesujące zarazem. Tym bardziej jeśli uświadomimy sobie, że ktoś musiał jakoś wpaść na to, że tak się da.


Link bezpośredni: https://www.youtube.com/watch?v=_3Pn-P2pGhQ


2# DUJE - wiatr halny


Oj będzie się działo. Silnie wiejący wiatr może pobudzać wyobraźnie - to chyba nie podlega wątpliwości. Ale nie każdy może sobie uświadamia, że jest zwiastunem zmian. Jako drugi przedstawiam film o wietrze typu fenowego wiejącym w naszych polskich tatrach - o halnym. Świetne ujęcia, klimatyczna muzyka i kilka ciekawych informacji. 

Ujęcia pokazuje potęgę halnego (chociaż, tak silne wiatry, wieją nie tylko w górach), której warto być świadomy. "Kamienie wielkości pięści przelatywały nad szczytem."- mówi Apoloniusz Rajwa, były meteorolog ze stacji na Kasprowym Wierchu. 
Opis twórców filmu: "Wiatr halny -- potężne zjawisko. Widowiskowe i charakterystyczne dla Tatr. Wał chmur, który go zapowiada, niesie przesłanie oczywiste dla wszystkich, którzy w górach bywali lub mieszkają u ich podnóży. Będzie się działo"

Link bezpośredni: https://www.youtube.com/watch?v=iRPosUvuwAs


3# Jak zbudować noktowizor? /01 - Budowa iluminatora


A tutaj coś dla tych z was o bardziej preppersowych zamiłowaniach. Choć myślę, że nie tylko. Noktowizor zrób to sam. Świetna pozycja od chłopaków z Boungler.pl. Okazuje się, że do przygotowania takiego urządzenia nie potrzeba jakiejś kosmicznej wiedzy z zakresu fizyki fal. Wystarczy trochę pokombinować i wydać parę gorszy na allegro.

Poniżej przedstawiam dwie części filmu opisującego zagadnienie. Szczegółowo wyjaśnione jest praktycznie wszystko, co powinniśmy wiedzieć by samemu takie urządzenie zbudować. Część pierwsza dotyczy iluminatora. Czyli lampki świecącej w zakresie fal podczerwonych.Link bezpośredni: https://www.youtube.com/watch?v=NrtNz1XDkVs


4# Jak zbudować noktowizor? /02 - Modyfikacja kamery


Część druga, wyjaśnia jak zmodyfikować kamerkę, tak by, po zestawianiu jej z iluminatorem z filmiku powyżej, dały całkiem sprawny zestaw noktowizyjny. Enjoy.

Link bezpośredni: https://www.youtube.com/watch?v=q0wqUvjr6sY


Dzięki za zapoznanie się częścią pierwszą Hitów z YouTube. Oczywiście będą kolejne części tej serii. Z chęcią zapoznamy się z waszymi opiniami czy na temat samych filmików, czy na temat serii. Dlatego dajcie znać w komentarzach co o tym wszystkim sądzicie.

Komentarze

Mogą Cię jeszcze zainteresować:

Czarny Bez - Leśne jadło

Pisałem już, choć było to już jakiś czas temu, o uszaku bzowym ( Auricularia auricula-judae) , grzybie który przeważnie rośnie na czarnym bzie (Sambucus Nigra) . Okazuje się, że całkiem ciekawym, choć niewielkim drzewem, jest sam ów bez, zwany czasami czarnym a czasami dzikim.

Czym jest ogień? I co go tworzy?

O ogniu ostatnio już pisaliśmy. Że ogień jest fajny, że się przydaje, i że każdy prawdziwy facet powinien umieć go rozpalać. Tego ostatniego nie pisaliśmy? A to z całą pewnością jeszcze napiszemy, przy okazji tłumacząc, jak to właściwie robić. A dzisiaj trochę o samym ogniu jako takim. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czym ten ogień jest.

Leśne jadło - Bukiew

Witam was w nowej serii publikacji.  Leśne jadło  ma zadanie przybliżyć wam, czytelnikom, i nam, autorom bloga, informacje na temat jadalnej flory i fauny spotkanej w czasie wędrówek czy bytowania w lesie. Postaramy się, żeby były to informacje ciekawe i przydatne w czasie ogólnorozumianego  survivalu . Buk pospolity ( Fagus sylvatica L.). Wyśmienite Leśne Jadło. Źródło: własne

Leśne jadło - Dzika Róża (Rosa L.)

N iedawno pisaliśmy o kolidupie , co w takim razie powiecie o świerzbidupie? Czemu właśnie o świerzbidupie? Bo to zwyczajowa nazwa dzikiej róży na Ukrainie [2]. Ale czemu w ogóle o róży? Jest kilka powodów. Po pierwsze idzie zima, prawda? Czyli jeszcze w jesień jest. Końcówka, to końcówka, ale jest. A jesień to okres przeziębieniowy. A jak każda babcia wie, jak jesteś niewyraźny, to.... No właśnie. To, między innymi, może wynikać z niedoboru witaminy C. Przy czym, na chwilę obecną, łatwo jest uzupełnić dietę w witaminy - kupimy je sobie w aptece. Inna sytuacja może mieć miejsce, gdy nastaną trudne czasy. Albo gdy będziemy na jakimś wypadzie. Albo gdy nabierzemy ochoty samemu coś podziałaś w tym temacie - winko na przykład. Albo... No, kilka jeszcze "albo..." by się znalazło. Róża psia (Rosa canina L.); źródło: archiwum własne Po drugie. Powoli kończy się okres zbioru owoców dzikiej róży. Może czytając ten wpis sobie o nich przypomnicie i zmobilizujecie się wyk

Leśne jadło - Uszak Bzowy (Auricularia auricula-judae)

Nie raz, a może i nie dwa, zastanawialiście się pewnie co zimą można znaleźć w lesie do jedzenia. Otóż jest kilka takich rzeczy. Zapraszam na zimowe grzybobranie pod znakiem uszaka bzowego. Pokrój Uszaka Bzowego ; źródło: wikipedia.org