Przejdź do głównej zawartości

Recenzja Książki - Podręcznik Pierwszej Pomocy

Podręcznik Pierwszej Pomocy


Ostatnio więcej czytam niż piszę, natomiast czas nieubłaganie leci i trzeba coś wreszcie na bloga powrzucać. Przyszedł zatem pomysł do głowy. Napiszę recenzję - może ktoś skorzysta? Tylko jaką recenzję? Czego recenzjęOkazuje się, że dorobiłem się niemałej biblioteczki. Stanąłem więc tak przed wspomnianą i się zastanawiałem. Coś survivalowego? Coś może z dziedzin puszczańskich? Mears, Lundin, Stroud? Może jakaś książka o dzikim jadle? Byłem niezdecydowany. To niezdecydowanie minęło, gdy dostałem w swoje ręce książkę "Podręcznik Pierwszej Pomocy" 

Otrzymałem ją na ostatnim szkoleniu Pierwszej Pomocy, na które to uczęszczam cyklicznie raz w roku. Powiedziano mi, że to dobry podręcznik. Toteż zacząłem czytać. I faktycznie. Podręcznik jest godny polecenia.

Jednak zacznę, od początku?


Książka wydana jest przez trzy brytyjskie stowarzyszenia pierwszej pomocy - St John Ambulance, St Andrew;s First Aid oraz Brytyjski Czerwony Krzyż. Wszystkie trzy stowarzyszenia mocno angażują się w szkolenia i rozpowszechnianie wiedzy o pierwszej pomocy. Według autorów porady zawarte w niej oparte są na najnowszych badaniach naukowych. Niestety próżno szukać źródeł. Nigdzie nie są one wykazane. A szkoda. Zwiększyłyby wiarygodność podręcznika. 


Oryginalny tytuł: First Aid Manual 10th Edition,
Autorzy: praca zbiorowa,
Wydawnictwo (w języku polskim): Burda Książki,
Data wydania: październik 2014,
Oprawa: twarda, a raczej usztywniana,
Ilość stron: 288,
Wymiary: około 150 x 210 mm,
Waga: około 0.5 kg,
ISBN: 978-83-7778-697-0

Generalnie, to ktoś się nieźle postarał. Muszę przyznać, ż
e książka zrobiła na mnie dobre pierwsze wrażenie. Obrazki i zdjęcia skutecznie objaśniają przyczyny i skutki urazów czy dolegliwości, a także, co w razie owych skutków i dolegliwości począć. Dodatkowo, na początku książki, umieszczono 3 rozdziały poświęcone samemu czytelnikowi (jako do ratownika pierwszej pomocy). Duży nacisk położony jest na bezpieczeństwo ratownika. Dowiadujemy się tam też rzeczy, które wielu osobą mogą wydać się trywialne i niepotrzebne. Jednak dla osoby zaczynającej z pierwszą pomocą, mogą okazać się bardzo przydatne.

Podręcznik pierwszej pomocy
Kim jest ratownik pierwszej pomocy; opracowanie własne

Opisane jest kim jest ratownik pierwszej pomocy, jak się przygotować do pełnienia tej funkcji, jak wzywać pomoc, a nawet jak myć ręce i - co ważniejsze - czemu to jest tak istotne. Opisane jest również to, czego nie widziałem w innych podręcznikach tego typu, a mianowicie, postępowanie z poszkodowanym - czego się można po nich spodziewać. 

Kolejne rozdziały to już konkrety. Przedstawione są problemy (tym razem typowo medyczne) z jakimi możemy musieć się zmierzyć. Po kolei tłumaczone są urazy, dolegliwości i schorzenia, a także (co w sumie powinno być oczywiste), jak ratownik pierwszej pomocy powinien z niemi postępować. Wszystko podzielone na intuicyjne rozdziały. W mojej ocenie, to właśnie jedne z najważniejszych fragmentów w tej książce. Rozdziały o urazach rozpoczynają się od objaśnienia z czym mamy do czynienia, a następnie, co z tym fantem zrobić.

Dobrym posunięciem było umieszczenie na samym początku książki objaśnienia, jak z niej korzystać. Dziki temu już na wstępie dowiadujemy się do czego służą, i co oznaczają, poszczególne elementy na kolejnych stronach. A kilka takich elementów jest. Pola ostrzeżeń, Zobacz także..., rubryki z elegancko przedstawionymi informacjami, symbole kolorystyczne. Wszystko w zgrabny sposób skomponowane, tak by ułatwić korzystanie z podręcznika.


Podręcznik pierwszej pomocy
Przewodnik po pierwszej pomocy - przydatne narzędzie; opracowanie własne

Dodatkowym atutem jest coś na kształt przewodnika po pierwszej pomocy (nie mylić tego z rozdziałami traktującymi szczegółowo o urazach). Czyli rozdział z gotowymi poradami (jak na zdjęciu powyżej). Od początku do końca łopatologicznie opisującymi postępowanie w każdym przypadku. Dzięki tej części, możemy szybko przypomnieć sobie sposób postępowania, czy choćby upewnić się, że dobrze myślimy. Można by zaryzykować stwierdzenie, że ten właśnie rozdział może przeprowadzić kogoś nieprzeszkolonego przez sytuację kryzysową. Ja jednak takiego stwierdzenia nie zaryzykuje.

Podręcznik pierwszej pomocy
Pierwsza pomoc - regulacje prawne w Polsce; pracowanie własne
Na końcu książki znajduje się oczywiście indeks. Ale dwie strony wcześniej jest jeszcze jedna warta uwagi część. Pierwsza Pomoc - Regulacje prawne w Polsce. Jest to zestawienie wypisów z przepisów prawnych, które tyczą pierwszej pomocy i samego ratownika. Podejrzewam, że nie wyczerpuje tematu od strony prawnej, ale jasno tłumaczy prawa i obowiązki oraz wyjaśnia kilka definicji.  


Literatura:
[1] Link do wydawcy:
http://www.burdaksiazki.pl/ksiazki,1,5,939,podrecznik-pierwszej-pomocy.html
[2] Link do wydawcy oryginału:
http://www.dk.com/uk/9780241241233-first-aid-manual/ 
[3] Podsumowanie kluczowych zmian w Wytycznych resuscytacji ERC 2015, dostępne na: http://www.prc.krakow.pl/wyt2015/Podsumowanie.pdf , a także na stronie https://cprguidelines.eu, w sekcji downloads.

Komentarze

Mogą Cię jeszcze zainteresować:

Czarny Bez - Leśne jadło

Pisałem już, choć było to już jakiś czas temu, o uszaku bzowym ( Auricularia auricula-judae) , grzybie który przeważnie rośnie na czarnym bzie (Sambucus Nigra) . Okazuje się, że całkiem ciekawym, choć niewielkim drzewem, jest sam ów bez, zwany czasami czarnym a czasami dzikim.

Czym jest ogień? I co go tworzy?

O ogniu ostatnio już pisaliśmy. Że ogień jest fajny, że się przydaje, i że każdy prawdziwy facet powinien umieć go rozpalać. Tego ostatniego nie pisaliśmy? A to z całą pewnością jeszcze napiszemy, przy okazji tłumacząc, jak to właściwie robić. A dzisiaj trochę o samym ogniu jako takim. Postaramy się odpowiedzieć na pytanie: czym ten ogień jest.

Leśne jadło - Bukiew

Witam was w nowej serii publikacji.  Leśne jadło  ma zadanie przybliżyć wam, czytelnikom, i nam, autorom bloga, informacje na temat jadalnej flory i fauny spotkanej w czasie wędrówek czy bytowania w lesie. Postaramy się, żeby były to informacje ciekawe i przydatne w czasie ogólnorozumianego  survivalu . Buk pospolity ( Fagus sylvatica L.). Wyśmienite Leśne Jadło. Źródło: własne

Leśne jadło - Dzika Róża (Rosa L.)

N iedawno pisaliśmy o kolidupie , co w takim razie powiecie o świerzbidupie? Czemu właśnie o świerzbidupie? Bo to zwyczajowa nazwa dzikiej róży na Ukrainie [2]. Ale czemu w ogóle o róży? Jest kilka powodów. Po pierwsze idzie zima, prawda? Czyli jeszcze w jesień jest. Końcówka, to końcówka, ale jest. A jesień to okres przeziębieniowy. A jak każda babcia wie, jak jesteś niewyraźny, to.... No właśnie. To, między innymi, może wynikać z niedoboru witaminy C. Przy czym, na chwilę obecną, łatwo jest uzupełnić dietę w witaminy - kupimy je sobie w aptece. Inna sytuacja może mieć miejsce, gdy nastaną trudne czasy. Albo gdy będziemy na jakimś wypadzie. Albo gdy nabierzemy ochoty samemu coś podziałaś w tym temacie - winko na przykład. Albo... No, kilka jeszcze "albo..." by się znalazło. Róża psia (Rosa canina L.); źródło: archiwum własne Po drugie. Powoli kończy się okres zbioru owoców dzikiej róży. Może czytając ten wpis sobie o nich przypomnicie i zmobilizujecie się wyk

Leśne jadło - Uszak Bzowy (Auricularia auricula-judae)

Nie raz, a może i nie dwa, zastanawialiście się pewnie co zimą można znaleźć w lesie do jedzenia. Otóż jest kilka takich rzeczy. Zapraszam na zimowe grzybobranie pod znakiem uszaka bzowego. Pokrój Uszaka Bzowego ; źródło: wikipedia.org